Home  » Kennis en Wetenschap » Onderzoeksdomeinen

Onderzoeksdomeinen

Aquafin heeft zich in de loop van de jaren geprofileerd als kennis- en onderzoekscentrum van procestechnologie voor de waterzuivering en het rioolbeheer van de toekomst. Wij zijn voortdurend bezig met onderzoek en productontwikkeling in tien kennisgebieden: biologische afvalwaterzuivering, fysico- chemische zuiveringstechnieken, slibbehandeling, membraantechnologie, hergebruik, “groene” technologie, modellering, meet- en regeltechnologie, integraal waterbeheer en operationeel beheer van rioolinfrastructuur.

De knowhow en ervaring van Aquafin is ook erkend in Europa. Zo zijn wij partner in verschillende Europees gesubsidieerde onderzoeksprojecten .

Momenteel gaat de meeste aandacht uit naar de volgende domeinen:

 

Asset management

 

Aquafin doet onderzoek naar methoden om zijn ondergrondse patrimonium het beste te beheren. Een uitgebalanceerd beheersysteem moet ervoor zorgen dat de zuiveringsinfrastructuur waarin Vlaanderen zoveel investeerde, in optimale vorm blijft tegen de laagste kost.

Schade aan ondergrondse netwerken voor watervoorziening, afvalwatercollectering of regenweerafvoer kan een belangrijke impact hebben op de stedelijke omgeving en de omwonenden.

 Een “duurzame” zuiveringsinfrastructuur, in termen van structurele integriteit, hydraulische performantie en minimale milieu-impact, wordt daarom steeds belangrijker. 

 

Modellering

 

Aan de hand van computermodellen en simulaties met verschillende weertypes is het mogelijk om knelpunten in een rioleringsstelsel bloot te leggen. 

Daarnaast bestaan er ook modellen die de werking van rioolwaterzuiveringsinstallaties onder verschillende omstandigheden kunnen simuleren. De resultaten van al deze modellen kunnen gebruikt worden om de juiste maatregelen te treffen om wateroverlast te voorkomen en de kwaliteit van het oppervlaktewater te verbeteren.

 

Hergebruik

 

Water is een schaars goed. Tegenwoordig is er een groeiende belangstelling voor het hergebruik van gezuiverd afvalwater (beperkt tot niet-drinkbare toepassingen). Aquafin voert vergelijkend en piloot onderzoek uit naar verdergaande zuiveringstechnieken zoals membraanfiltratie (membraanbiorector en tertiar), zandfiltratie, omgekeerde osmose, ozonisatie. Momenteel wordt effluent van onze RWZI’s (rioolwaterzuiveringsinstallaties) vooral ingezet als koelwater of voor het reinigen van trucks. 

Bij één toepassing wordt effluent verder gezuiverd met membraanfiltratie en vervolgens geïnfiltreerd in de watervoerende lagen onder de duinen. Een drinkwatermaatschappij gebruikt deze laag als bron voor de productie van drinkwater.  

 

 

 


Kennis en Wetenschap
Kennis en Wetenschap