Van afvalwater naar warmtebron: Sportoase kiest voor riothermie

sportoase

Zwemmen in duurzaam verwarmd water

Een zwembad verwarmen is geen kleine opdracht en vraagt veel energie. In Sint-Niklaas pakken Sportoase en Aquafin het slimmer aan, dankzij riothermie. Dit project toont hoe je een zwembad energiezuinig verwarmt met warmte uit afvalwater. Zo geniet je van de perfecte watertemperatuur in een milieuvriendelijke omgeving.

Het zwembad van de toekomst

Een zwembad is een van de meest energie-intensieve gebouwen. De warmtevraag is er constant hoog. Sint-Niklaas wilde daarom het nieuwe zwembadcomplex De Watermolen zo duurzaam mogelijk verwarmen. Samen met Aquafin en Sportoase werd gekozen voor riothermie: een innovatieve oplossing en meteen het eerste zwembad in België dat met riothermie verwarmd wordt. 

In de rioolbuis vlak bij het zwembad installeerde Aquafin roestvrijstalen riothermie-panelen. Die onttrekken warmte uit het afvalwater en leveren die via een warmtepomp aan het zwembad. Zo kan Aquafin het zwembad energiezuinig verwarmen zonder fossiele brandstoffen en gaat er geen restwarmte verloren. Het zwembad vult 90% van zijn warmtevraag in met riothermie.

Ook voor het sportpaviljoen De Middenstip, dat enkele honderden meters verderop ligt, koos de stad voor riothermie. Het vermogen dat de warmtepomp levert, ligt hier met 70 kWh een stukje lager.

Wat is riothermie?

Al het warme water dat je in huis gebruikt en wegspoelt, zoals van de douche of wasmachine, heeft nog een restwarmte.

Bij riothermie wordt er een warmtewisselaar in het rioleringsstelsel geplaatst om die warmte te onttrekken aan het water. De warmtewisselaar geeft die warmte door via een geleidervloeistof naar een warmtepomp. De warmtepomp waardeert de energie op tot de juiste temperatuur en om zo het gebouw energiezuinig te verwarmen of af te koelen.

Riothermie rioolwater
riothermie
riothermie

Onze impact

  • 0 mlj

    Een zwembad van dit formaat gebruikt 2 miljoen kWh aan energie per jaar om het te verwarmen. Dat komt overeen met het verbruik van ongeveer 570 gezinnen.

  • 0ton

    Door riothermie gebruikt de verwarming geen fossiele brandstoffen meer en wordt er jaarlijks 580 ton minder CO2 uitgestoten.

  • 0

    Eén warmtewisselaar genereert genoeg energie om het hele zwembad te verwarmen, terwijl een kleinere wisselaar het sportpaviljoen vlakbij bedient.

Het huidige zwembad van Sint-Niklaas is veruit het meest energieverslindende gebouw van de stad … Door traditionele gasketels te vervangen, kunnen we niet alleen besparen op de operationele uitgaven, maar ook veel milieuvriendelijker werken aangezien de CO₂-uitstoot aanzienlijk vermindert.

Peter Buysrogge - schepen van Sport in Sint-Niklaas

Afvalwater als duurzame warmtebron dankzij riothermie

Interesse in riothermie?

Benieuwd of er riothermie-projecten mogelijk zijn in jouw gemeente?